top of page

POMPA CIEPŁA DO OGRZEWANIA SZKOŁY 

Wykorzystanie zasobów energii odnawialnej niesie ze sobą wiele korzyści. Do efektów z zakresu ochrony środowiska zaliczyć można m.in. całkowitą likwidację niskiej emisji węglowej - w przeciwieństwie np. do zamiany centralnego ogrzewania węglowego na gazowe, które co prawda ogranicza znacznie emisję niepożądanych substancji dla środowiska naturalnego, jednak nie usuwa jej całkowicie.

 

Efekty ekonomiczne

 

Ciepło pobierane z ziemi lub wód podziemnych jest dla użytkownika całkowicie bezpłatne. Jedynym rzeczywiście ponoszonym kosztem jest energia elektryczna zużywana do napędzania sprężarek w pompie ciepła. Dlatego też sprawność liczona jako ilość energii cieplnej uzyskanej do ilości energii elektrycznej wykorzystanej znajduje się zwykle w przedziale 250-400%. Czyni to pompę ciepła najsprawniejszym i najbardziej ekonomicznym w eksploatacji urządzeniem grzewczym (tańszym od ogrzewania węglem, gazem, olejem itd.). Dodatkowym efektem ekonomicznym jest brak dalszych kosztów typowych dla kotłowni węglowych. Nie ma potrzeby organizować dowozu węgla, zatrudniać palaczy, gdyż urządzenie pracuje w cyklu automatycznym bez dozoru. Inna zaletą zarówno jeżeli chodzi o oszczędność energii, jak i zapewnienie komfortu cieplnego, jest fakt, że automatyka utrzymuje zadaną temperaturę nie dopuszczając do jej spadku ani do przegrzania pomieszczeń, co w przypadku ręcznie sterowanych pieców węglowych jest trudne do uzyskania. Tak zwane nocne obniżenie temperatury a w przypadku szkoły też weekendowe, może być źródłem dodatkowych oszczędności.

 

Nasza szkoła

 

Te przesłanki przyświecały inwestycji w naszej szkole. Posiadaliśmy stary piec węglowy i jak drugi piec gazowy. Dokonano likwidacji zużytego pieca węglowego a na jego miejsce wprowadzono pompę ciepła. Ponieważ inwestycję planowano tak, aby otrzymać maksymalnie szybki zwrot poniesionych nakładów moc pompy ciepła dobrano na poziomie 1/3 zapotrzebowania cieplnego liczonego dla temperatury -20 stopni Celsjusza. Kocioł gazowy jest nadal czynny u stanowi dodatkowe źródło ciepła – rezerwę mocy na wypadek większych mrozów. Dane zebrane ze stacji meteorologicznej w Tarnowie mówią, że mrozy rzędu -20 to tylko kilka dni średnio w sezonie grzewczym. Praktyka potwierdziła założenia teoretyczne, gdyż wielokrotnie nawet przez styczeń nie było potrzeby korzystania z pieca gazowego. Szkoła została wybrana nie przypadkowo. Wielka Wieś znajduje się w dolinie Dunajca na terenie obfitującym w wodę. Stąd zdecydowano się na pompę typu woda-woda. Wykonawca firma Sumtech S.A doprowadziła do szkoły wodę ze studni czerpalnej, która to woda po oddaniu ciepła pompowana jest z kotłowni do studni zrzutowej. Ciepło dostarczone przez wodę po przetworzeniu na wyższą temperaturę i przejściu przez wymiennik ciepła zasila obieg c.o. temperaturą pomiędzy 50 - 60 stopni Celsjusza, regulowaną automatycznie w zależności od temp. zewnętrznej.

Aby zwiększyć efektywność układu, w szkole przeprowadzono remont centralnego ogrzewania z wymianą grzejników na nowe. Pompę dostarczyła firma Ochsner. Uruchomienie przeprowadził serwis fabryczny. Praktyczne obserwacje działania pompy ciepła potwierdziły jej wysoką sprawność od 320%. Inwestycję tę – drugą w Małopolsce można uznać za wzorcową i godną naśladowania. Jej efekty ekologiczne i ekonomiczne stały się źródłem zainteresowania wielu sąsiednich gmin. Warta naśladowania jest też współpraca Gminy z Enion S.A – Zakładem Energetycznym Tarnów, będąca przykładem łączenia działań inwestorów w celu osiągnięcia wzajemnych korzyści z przeprowadzonej modernizacji ogrzewania.

 

Rozbudowa systemu o kolektory słoneczne podniosłaby sprawność systemu grzewczego w okresach przejściowych tj. jesienią i wiosną.

Pani dyrektor szkoły Anna Maziarz służy pomocą osobom chcącym obejrzeć i zasięgnąć porady odnośnie instalacji.

 

Według "Wyników eksploatacyjnych pompy ciepła w Wielkiej Wsi" przygotowanych przez Zakład Energetyczny Tarnów w 2005 r. przy warunkach pogodowych do -5 stopni Celsjusza pompa ciepła pracuje samodzielnie przy wyłączonym piecu gazowym pokrywając zapotrzebowanie na ciepło szkoły.

 


Dolne źródło ciepła – studnie głębinowe


 

Artykuł został zaczerpnięty z strony 
Korzystano również z materiałów 

bottom of page